Společnosti Samsung a Microsoft stanou před soudem

Licenční poplatky dostaly společnost Samsung a Microsoft před ostře sledované soudní přelíčení. I přes to, že se v posledních týdnech o tomto sporu moc nepíše, neznamená to, že by se snad dva giganti moderní technologické doby usmířili. Microsoft se totiž obrací k soudu, aby rozhodl, zda se může Samsung oprostit od placení licenčních poplatků. Vše se samozřejmě točí kolem akvizice společnosti Nokia, která se stala nedílnou součástí Microsoftu.

Microsoft je jako novodobý technologický výběrčí daní. Jihokorejská společnost Samsung platila poplatky za každé své prodané zařízení, ovšem nebyla v tom sama. Microsoftu platily i společnosti jako je Acer, LG nebo HTC. Právě díky těmto poplatkům si Microsoft přišel v roce 2011 na velmi zajímavou částku, která drtivým podílem převýšila výnosnost operačního systému Windows Phone.

samsungmicrosoft

Spory týkající se plateb poplatků se poprvé objevily na konci minulého roku ve chvíli, kdy společnost Microsoft oznámila plány na převzetí společnosti Nokia. Samsung se ihned ohradil, že právě tato akvizice porušila podmínky, které mezi sebou Samsung a Microsoft uzavřely, a vedení společnosti přestalo platit. Microsoft se totiž od té chvíle stal i výrobcem mobilních zařízení a právě tento bod nebyl ve smlouvě zahrnut.

Samsung nejdříve úplně odstoupil od plateb poplatků v jakékoliv výši, následně poplatek doplatil, ovšem úroky za zmeškání data plateb doplatit neplánuje. Představitelé obou společností se snažili spor urovnat mimosoudní cestou, to však po několika schůzkách skončilo neúspěchem. Viceprezident Microsoftu David Howard vypověděl, že si obě společnosti vykládají smlouvu po svém, takže není žádné jiné řešení, než rozhodnutí ponechat na soudních orgánech. Podle jeho slov je velmi zvláštní, že se společnost Samsung neobrátila na soud, když se jim smlouva zdála být akvizicí Nokie neplatná. Nakonec předal podnět k soudu Microsoft. O výsledku přelíčení vás budeme informovat.

Zdroj: theverge.com

Patentová válka vstupuje do druhého kola – Samsung vs. Apple

V posledních dnech se zdálo, že celá aféra kolem patentové války mezi gigantickými společnostmi Samsung a Apple vyšuměla do prázdna. Nikoliv, proces pouze odpočíval a nabíral síly do druhého kola, které proběhlo v San Jose ve sluncem zalité Kalifornii. Za vypjatou atmosférou stojí obrovská suma peněz, o kterou žádná ze společností nechce přijít. Aktuálně byla vybrána porota z celkového počtu 10 lidí.

Ta má rozhodnout v patentovém sporu a přiklonit se tak k jedné, nebo druhé straně. Samsung však poukazuje na střet zájmů, jelikož soudní přelíčení bude probíhat jen několik málo kilometrů od hlavní centrály společnosti Apple. Navíc i porota je z této oblasti. Obavy firmy Samsung jsou tedy na místě.

apple-vs-samsung

Patentová válka se točí kolem jednoduché funkce slide-to-unlock a videopřenosu. Apple se hlásí celkem o pět patentů a další dva, které používá Samsung. Rozhodování nebude jednoduché. Apple po Samsungu požaduje odškodnění ve výši 40 dolarů za každý kontroverzní smartphone používající patentovanou funkci. Spor zachází mnohem dále, Apple dokonce požaduje stažení nových zařízení z trhu. Samsung naopak žádá odškodnění 7 milionů dolarů, čímž porotě dává najevo, že společnosti patenty přeceňují a nemají takovou hodnotu. Do sporu se chce za společnost Samsung položit i Google. Vypadá to, že porota bude mít plné ruce práce.

Zdroj: gigaom

Samsung porušuje 4 naše patenty ve své funkci Smart Pause, tvrdí LG

V minulosti jsme se setkávali s patentovými souboji především mezi aktuálně nejvýraznějšími značkami mobilního světa, kterými jsou Apple a Samsung. Nyní se zdá, že se válka bude konat pouze v jedné zemi, a to v Jižní Koreji, kde možná LG zanedlouho zažaluje Samsung za porušování patentů. Pokračování textu Samsung porušuje 4 naše patenty ve své funkci Smart Pause, tvrdí LG

Japonský soud rozhodl – Samsung neporušil patent Applu ohledně synchronizace audio a video souborů

Válka mezi Applem a Samsungem začíná být krapet nudná a stereotypní. Dnes ráno vyřkl Japonský soudce ortel a přinesl tím druhé vítězství pro jihokorejský Samsung. Apple žaloval Samsung o náhradu škody ve výši 100 milionu Yenů, což je asi 25 milionů korun a důvod žaloby byl tento: porušování patentu na synchronizaci audia a videa se serverem. Konkrétně se jednalo o program Kies firmy Samsung, kde způsob synchronizování audio a video souborů měl porušovat patent Applu.

Jelikož první vítězství Samsungu přišlo v jeho domovské Jižní Koreji, vypadá to, že Asie fandí (svému) Samsungu a Amerika (svému) Applu. Já fandím Samsungu…z pochopitelných důvodů. Nicméně zpět k žalobě. Ta byla podána Applem a to konkrétně na model Galaxy S, Galaxy S II a tablet Galaxy Tab. Jelikož soud tento případ zamítl, musí Apple nahradit náklady vynaložené na toto soudní přelíčení. Výhra tedy nebyla žádná a ještě se Apple jistě prohne za soudní poplatky…ovšem z té miliardy dolarů, kterou Apple vysoudil na Samsungu, jistě ještě něco zbude.

Bylo by bláhové si myslet, že Apple se svými útoky přestane, protože po odchodu Steva Jobse už Apple nebude jako dřív a svůj způsob vydělávání peněz nejspíš musel změnit. Zajímalo by mě jak na toto pohlížejí Applí fanoušci. A teď nemyslím ony zažrané fanatiky, kteří znají Apple a nic jiného, ti jistě souhlasí s jednáním Applu, zajímal by mě názor rozumně smýšlejícího fanouška Applu.

Zdroj: Android Central

Motorola zbrojí proti Applu, chce zakázat dovoz iPhonů a iPadů do USA

Největší nimral všech nimralů, který se snaží získat unikátnost a co nejvíce peněz tím, že prostě a jednoduše podá žalobu na každého, jenž mu jen trochu leze do zelí. Nebál bych se říct, že Apple jde v patentových válkách přes mrtvoly. Dokládá to i fakt, že Samsung byl nucen odškodnit rodáka z Cupertina jednou miliardou dolarů kvůli porušování patentů. Ano zasloužil si to, ale společnost s nakousnutým jablkem ve znaku si své soupeře volí dost nevybíravě a doslova z nich sdírá kůži. Inu vzpomeňme si, jak zaútočil na krachující Kodak, který byl rád, že má vůbec jak vyhlásit bankrot.  Pokračování textu Motorola zbrojí proti Applu, chce zakázat dovoz iPhonů a iPadů do USA

Soud rozhodl ve sporu Apple vs. Samsung

Největší soudní spor v historii všech Samsung versus Apple soudních sporů se nachýlil ke konci. Apple chtěl v tomto případě vysoudit 2.5 miliardy dolarů za patenty, které Samsung porušuje. Nakonec to není tolik, není to ani trojnásobek, kterého případně Apple chtěl také dosáhnout, je to ‚pouze‘ $1.05 miliardy za škody způsobené firmě Apple.

Mohlo by vás zajímat: Apple chce na Samsungu vysoudit $2.5 miliardy, zatímco patenty Samsungu, které sám porušuje, vyčíslil na půl centu

Jelikož i Samsung žaloval Apple kvůli porušování jeho patentů, očekával nějakou náplast. Té se mu ovšem nedostalo, protože soudce zamítl jakékoliv porušování patentů Samsungu ze strany Applu. Obě společnosti vydaly hned po vynesení rozsudku prohlášení. Níže je obecný překlad:

Vyjádření Samsungu k verdiktu:

Dnešní verdikt by neměl být chápán jako vítězství Applu, ale jako prohra Amerických spotřebitelů. Povede to k méně možnostem, menší inovaci a potenciálně vyšším cenám. Je nešťastné, že patentové právo může dávat jedné firmě monopol na obdélníky s oblými rohy, nebo na technologii, která je Samsungem a ostatními firmami denně vylepšována. Spotřebitel by měl mít právo si vybrat a oni vědí co kupují, když se rozhodli pro produkty Samsungu. Toto není poslední slovo v tomto případě, ani v ostatních bitvách, které jsou vedeny na soudních dvorech a tribunálech po celém světě, kdy některé již zamítly pohledávky Applu. Samsung bude nadále inovovat a nabízet volbu pro spotřebitele.

Vyjádření Applu k verdiktu:

Jsme vděčni porotě za jejich služby a za to, že investovala čas, aby si poslechla náš příběh a byli jsme nadšení, že ho konečně můžeme říci. Hora důkazů prezentována během procesu ukázala, že kopírování Samsungu šlo mnohem hlouběji než jsme kdo vůbec tušili. Soudní spor mezi Applem a Samsungem byl mnohem víc, než jen boj o patenty a peníze. Šlo o hodnoty. My v Applu oceňujeme originalitu a inovaci a naše životy jsme zasvětili vyráběním nejlepších produktů na Zemi. Děláme své produkty pro radost svým zákazníkům, ne pro naše konkurenty, aby mohli naše výrobky kopírovat. Tleskáme soudu, že vyhodnotil jednání Samsungu jako úmyslné a poslal tím jasnou zprávu, že krást se nemá.

Ačkoliv $1.05 miliardy není oněch původních $2.5 miliard, které chtěl Apple vysoudit, jistě je to pro něj velká výhra. V budoucnu se bude určitě k tomuto procesu přihlížet v dalších soudních sporech, ve kterých bude Apple zapleten. Je také pravděpodobné, že výrobci budou muset přijít s něčím jiným než je obdélník se zakulacenými rohy, když má Apple na tento design patent.

Psal jsem to už mnohokrát a napíšu to znovu, Americký patentový systém je nemocný a mělo by se s ním něco dělat, protože rozhodně souhlasím se Samsungem, že pokud může firma získat monopol na obdélník se zakulacenými rohy, je něco shnilého ve státě americkém.

Celý proces nicméně ještě není u konce, protože 20. září se bude rozhodovat o osudu Samsung zařízení, která jsou momentálně v prodeji a porušují patenty Applu. Obávám se, že pro jednoho z největších a nejoblíbenějších výrobců mobilních telefonů, obzvláště Androidů, se blýská na velmi špatné časy…

Zdroj: GSMArena

Apple chce na Samsungu vysoudit $2.5 miliardy, zatímco patenty Samsungu, které sám porušuje, vyčíslil na půl centu

Apple se stává stále více značkou, která již není v centru dění, protože má takové fajnové a revoluční mašinky (rozuměj zařízení), ne ne, Apple se stává firmou, která si na živobytí vydělává u soudu, žalobami svých patentů, které jsou v mnoha případech minimálně obskurní. Tato kauza je jednou z mnoha, nicméně dosti zásadní, protože v případě úspěchu Applu, by měl Samsung zřejmě nemalé problémy.
Pokračování textu Apple chce na Samsungu vysoudit $2.5 miliardy, zatímco patenty Samsungu, které sám porušuje, vyčíslil na půl centu

MADFINGER Games pod útokem patentového trolla!

O patentových trollech jsme vás již jednou informovali. V dnešní zprávě se dotkneme brněnského vývojového studia MADFINGER Games, o kterém jsme vám včera přinesli informace týkající se zlevnění jejich nejnovějšího počinu Dead Trigger. Dnes to bude trošku smutnější, protože MADFINGER Games byl zažalován od patentového trolla Uniloc USA a to za poněkud podivný přečin.

Pokračování textu MADFINGER Games pod útokem patentového trolla!

Soudce osvobodil ve Velké Británii Samsung a nařídil Applu veřejnou "omluvu" na svých stránkách

Apple se stále snaží žalovat různé firmy kolem sebe za porušování patentů ať jsou sebebizarnější. Jedna z nejznámějších afér je žaloba proti Samsungu a kopírování designu Applího iPadu. Je pravda, že podobnost jistě není čistě náhodná, ale že by to bylo až tak markantní si nemyslím. A nemyslí si to hlavně soudce, který měl tuto kauzu na stole a to je mnohem důležitější.

Pokračování textu Soudce osvobodil ve Velké Británii Samsung a nařídil Applu veřejnou "omluvu" na svých stránkách

Apple se postaral o předběžné opatření proti prodeji Galaxy Nexus v Americe

V únoru tohoto roku se Apple pokusil získat soudní příkaz k zákazu prodeje telefonu Samsung Galaxy Nexus na Amerických trzích z důvodu porušování několika jeho patentů. Hlavní patent, který Google údajně porušuje je číslo 8,086,604 – multi-source searching, tedy po česku, vyhledávání z několika zdrojů. Je zvláštní, že toto rozhodnutí přišlo zrovna v době konání Google I/O a můžeme očekávat skutečný souboj Applu proti Googlu.
Pokračování textu Apple se postaral o předběžné opatření proti prodeji Galaxy Nexus v Americe