Standardní USB jsou celosvětovou hrozbou

Dnešní svět se bez USB připojení takřka neobejde. Tato technologie se dostala do každodenního života obyčejných občanů a pozvolna odsunula DVD disky a CD na druhou kolej. Není se čemu divit, malá krabička, která se vejde do peněženky, nabízí atraktivnější způsob úschovy dat. Ovšem společně s tím se nyní objevila i globální hrozba.

Programátoři Karsten Nohl a Jakob Lell před nedávnem vytvořili vysoce škodlivý malware, který se může dostat do jakéhokoliv zařízení USB a napáchat v daném PC obrovské škody. O tomto viru jsme vás před nedávnem informovali v našem článku: Unikátní vir, který se dokáže schovat v jakémkoliv USB.

Bezpečnostní nedokonalost se nazývá BadUSB a v létě se ještě nacházela v uzavřeném vědeckém prostředí, kde vyčkávala na vhodný moment, aby mohla tyto prostory opustit. Právě v těchto dnech se stalo to, co si asi nikdo nepřál, a škodlivý vir se dostal na veřejnost, a to i do rukou jakéhokoliv hackera, jenž o něj projeví zájem. Nohl a Lell doufali, že jejich výtvor zůstane pouze v jejich záznamech, ovšem škodlivý kód se podařilo nalézt  i Adamovi Caudillovi a Brandonu Wilsonovi.

Na rozdíl od svých předchůdců se rozhodli informovat veřejnost a škodlivý kód jim poskytnou v celé své kráse na internetovém portálu GitHub. Jejich hlavním záměrem bylo poukázat na vážnost celé situace. Podle nich by se výrobci k ničemu neodhodlali, pokud by nešlo o reálnou hrozbu, a nyní jsou s takovou situací konfrontováni z bezprostřední blízkosti. Co to však znamená pro svět? Postará se někdo o to, aby bylo používání USB bezpečné?

Jedinou spolehlivou ochranou se tak může stát pouze nová bezpečnostní vrstva na firmwaru a to není otázkou jednoho dne. Tyto obrovské změny v celé USB technologii mohou zabrat i několik let, takže potencionální hrozba se stala skutečností a my můžeme jen doufat, že nevypukne masová epidemie, proti které nemáme žádnou vakcínu. Proto nám nezbývá nic jiného, než se mít na pozoru. Vždy si zakupujte USB zařízení jen od autorizováného výrobce i prodejce. Mějte USB neustále u sebe a nikdy ho nenechávejte v zásuvce svého stolu v kanceláři. Zároveň si od nikoho žádné USB nepůjčujte, jen tak minimalizujete případné dopady škodlivého viru.

Zdroj: Wired via The Verge

Ransomware pro Android vám znemožní používání svého přístroje, dokud nezaplatíte $300

Ransomware je poslední dobou poměrně rozšířený, a to nejen na počítačích s Windows, jak je vidět. Jeden nazvaný Android-Trojan.Koler.A vám prakticky znemožní použití svého Android zařízení dokud nezaplatíte.

Pokračování textu Ransomware pro Android vám znemožní používání svého přístroje, dokud nezaplatíte $300

Jedničkou mezi novými placenými aplikacemi se stal falešný ochránce vašeho telefonu

Otázka bezpečnosti je propírána ze všech možných směrů a vydavatelé zabezpečovacích aplikací se předhánějí kdo bude mít více stažení. Evidentně jde o jakýsi fenomén, vzhledem k tomu, že i na mobilní telefony se vyplatí dělat falešné antivirové programy.

Pokračování textu Jedničkou mezi novými placenými aplikacemi se stal falešný ochránce vašeho telefonu

Piper je skvělý bezpečnostní systém s Androidem

Zařízení s Androidem prorostly již téměř do všech vrstev a to dokonce i do bezpečnosti. Bezpečnostní zařízení s Androidem je nyní již dostupné pro každého. Účelem je mít vždy vše pod kontrolou, jedině tak lze mít jistotu, že je váš majetek v bezpečí. Dnes si představíme monitorovací zařízení do domácnosti, které zatím nemá obdoby, na trhu je teprve chvíli a už nyní bortí Android obchody.

Pokračování textu Piper je skvělý bezpečnostní systém s Androidem

Jak připravit svůj smartphone k prodeji

Smartphony jsou každým týdnem zdokonalovány. Lidé svá telefonní zařízení vyměňují častěji než kdykoliv dříve. Někteří se se svým smartphonem loučí už po několika měsících používání. Jediní, kteří vyčkávají na výměnu zařízení, jsou většinou klienti vázáni smlouvou s operátorem. Ať už spadáte do jakékoliv skupiny zákazníků, určitě by vás mohlo zajímat, jak připravit svůj smartphone s operačním systémem Android k prodeji do neznámých rukou. Při prodeji tohoto zařízení si musíte uvědomit, že tento telekomunikační nástroj v sobě ukrývá velké množství citlivých informací, které by se neměly dostat do cizích rukou.

SIM Karta

Než model pečlivě zabalíte do krabice, pro jistotu se podívejte, jestli jste vytáhli SIM kartu. Jde o základní a velmi častou chybu, kterou dělá velké množství prodávajících. Navíc pokud používáte více SIM karet, můžete snadno zapomenout. Nespěchejte a buďte raději důslední.

Odstranění paměťové karty

Nezapomeňte na paměťovou kartu. Téměř každý přístroj si jím obohacujeme pro ukládání většího počtu fotografií a videí. Navíc se musí počítat s tím, že vysokorychlostní Micro SD karty nebývají zrovna nejlevnější, takže mimo citlivé soubory přijdete i o značný peníz. Pokud chcete tuto kartu přidat jako bonus navíc pro kupujícího, řádně ji zformátujte. Pamatujte, že rychlé formátování skrze Windows je nedostačující, raději použijte software k tomu určený. V opačném případě by někdo mohl údaje obnovit.

2013-07-10_11.43.42

Čistota Androidu

Tento krok spadá mezi nejdůležitější. Pokud bude váš telefon čistý po všech stránkách, určitě stoupne jeho cena. Tím teď nemyslíme klasické nečistoty, ale i veškerý obsah. Odstraňte všechny aplikace, hry, stažené MP3 – zkrátka vše, co zákazník nepotřebuje. Samozřejmě že štěteček a trocha hadříku neuškodí. Rovněž nezapomeňte, že přes váš telefon by se někdo mohl dostat do sociálních aplikací pod vaším jménem a heslem, proto si s tím trochu pohrajte a odevzdejte do cizích rukou tzv. sterilní smartphone.

Zálohujte si fota

Určitě nezapomeňte na zálohu svých fotografií. V případě, že nepoužíváte automatickou zálohu, přetáhněte si fota do svého PC. Nejsnadnější cestou je propojit Android s PC a z adresáře zvaného DCIM vše překopírovat. Z paměťové karty lze rovněž vše jednoduše přetáhnout. Total Commanderu využijete při přetahování snímku z vnitřní paměti na microSD. Pro zálohu aplikací funguje skvěle utilita Helium.

final_0

Reset na závěr

Jakmile splníte předcházející kroky a jste si opravdu jistí, že už nic jiného zálohovat nepotřebujete, přejděte na reset výrobního nastavení. Máte na výběr ze dvou způsobů. Za prvé využijete recovery módu, do kterého se lze dostat podržením klávesových zkratek. Ne všechna zařízení mají tuto zkratku stejnou, zjistěte si to. Nejjednodušší je však využití resetování přímo z nastavení telefonu. Nejčastěji je tato funkce ukryta pod záložkou zálohovat a obnovit – obnovení továrního nastavení – obnovit telefon. Pokud si chcete být opravdu jistí úplnou resetací, můžete před tímto úkonem zapnout šifrování datového uložiště. Pokud by se někomu podařilo vytáhnout data z telefonu, nepřečetl by je.

zdroj: androidcentral

Nebezpečí viru je zde – bacha na své zprávy

Tak dámy a pánové. Nedávnem proletěla tiskem velmi zajímavá zpráva, že i operační systém android je v nebezpečí. Jak už to bývá, tak všechny technologické vymoženosti od počítačů až přes platební karty mají velkou skulinu v bezpečnosti, a tím jsou záměrně vytvořené viry.

Podle ruské antivirové společnosti DR.Web je na světě celkem reálná hrozba v podobě užívání operačního systému android. Na scéně se objevil úplně nový trojský kůň, který dostal označení Android.Pincer.2.origin. Pojďme se podívat, co tento malý zmetek dokáže?

Nic moc velkého, váš telefonní přístroj neshoří, ani nepřestane fungovat. Dokonce vám neubere žádný kredit nebo nenavýší u společnosti provolané minuty) tedy za předpokladu, že pachatel nebude přímo chtít J), jen roztáhne neproniknutelnou síť, do které začne zachytávat všechny příchozí sms zprávy a ty následně předloží pachateli na druhém konci. Jde tedy o maximální možné narušení svobody uživatelů operačního systému android.

Odcizené zprávy mohou obsahovat velice choulostivé informace. Vezměte v úvahu, že jste zapomněli pin své karty a manžel vám pošle zprávu. Takových obdobně nebezpečných příležitostí k zneužití nalezneme během chvíle několik.

Trojský kůň byl objevený teprve před několika dny a jde už o druhou intervenci ze strany malware rodinky s názvem Android.Pincer. Nemusíte se však obávat, že by se k vám do telefonu dostal povětrnostním vlivem. Vir je nutné si do zařízení nainstalovat. Je natolik agresivní, že se svým obětím jeví jako důležitá součást softwaru a žádá o instalaci. Jakmile tak učiníte, upadnete do pasti. Takovým uživatelům se objeví hláška o úspěšné instalaci certifikátu a na několik chvilbudete mít klid. Následně vás program vyzve k další instalaci. Tentokrát to bude CheckCommandServices, který zajistí, že bude vir funkční i po restartu přístroje.

V tomto momentě odešle škodlivý software informace na vzdálený server útočníka. Zjistí tak úplně vše o vašem zařízení. Hlavní hrozbou je odchytávání sms zpráv a to bez vašeho vědomí. Rovněž je zde možnost posílání placených zpráv do nejrůznějších služeb. Budeme tento vir sledovat, a jakmile se dozvíme ze zahraničních webů další informace, ihned vás o tom informujeme.

Zdroj: drweb

Procesory Samsung Exynos nejsou bezpečné

Bezpečnost počítačů a smartphonů se denně omílá na většině webů, které se zabývají touto problematikou. Komunita XDA vydala zprávu o velké bezpečnostní díře, která postihuje především přístroje Samsung s operačním systémem Android.   Pokračování textu Procesory Samsung Exynos nejsou bezpečné

Konference Black Hat 2012 odhalila další bezpečnostní hrozby

O tom, že Android v bezpečnostních testech neobstál zrovna dobře, nemá cenu mluvit. I přes to, že nová verze Jelly Bean se v zabezpečení posunula zase o kousek výš, je převážně rozšířen Ice Cream Sandwich, který na bezpečnost zrovna nedbá. Na konferenci v Las Vegas byly zmíněny některé problémy, které mohou ohrozit vaše zařízení.

Bouncer je funkce, která by mělo chránit Google Play a jeho uživatele před stahováním neověřených a škodlivých aplikací. Naneštěstí se tuto ochranu podařilo obejít a na Google Play vložit aplikaci se závadným kódem. Takovou aplikaci (na podmět) sice Google poměrně rychle vyhledá a smaže, ale mezi tím se může klidně rozšířit do několika tisíc zařízení.

Near Field Communication, zkráceně NFC. Tato funkce se zejména v poslední době velice rozšířila a stala se populární. Možná díky zařízením Nexus. Ovšem funkce Android Beam (založená na technologii NFC) je poměrně lehce zneužitelná, neboť nepotřebuje žádné potvrzení pro přenos dat. S touto funkcí lze úplně bez problému přenést do zařízení malware. Nebo přijít o své peníze, díky platbám přes tuto funkci, ty jsou však u nás prozatím nedostupné. Avšak je úsměvné, že telefon nepotřebuje žádné potvrzení a automaticky provede požadovaný krok (třeba platbu). Nicméně oprava tohoto problému bude velice jednoduchá.

Problémy obsahuje také starší verze defaultního Android prohlížeče, který skrývá několik chyb. Za poměrně bezpečný se považuje až od verze 4.0 Ice Cream Sandwich. Tento prohlížeč však má být v nejbližší době nahrazen oblíbeným Google Chrome.

Říkáte si, jak se vlastně chránit? Je to pořád stejné, základem všeho je stahovat aplikace z ověřených zdrojů, nejlépe z Google Play apod. Nepřijímat instalační soubory od kamarádů, které jsou staženy z internetu. Toto je 70 procent úspěšné prevence. Další věcí jsou práva, číst si práva a přidělovat je s rozvahou, není výjimkou třeba aktivní tapeta, která chce práva k vašim hovorům nebo SMS zprávám, k čemu je však potřebuje? Naopak nespoléhejte jen na mobilní antivirové programy, sám expert z Google, Chris DiBona se vyjádřil o jejich vývojářích celkem jasně:  „Jsou to šarlatáni a podvodníci.“

Zdroj: Pocket Now

Android 4.1 by měl být bezpečnější

Android a jeho bezpečnost, to je všeobecně známý, ale neodbornou veřejností moc nevnímaný problém. Každou chvíli se objeví nějaký malware, který se snaží napadnou vaše zařízení. Je v zájmu samotného Googlu, aby se snažil dělat Android bezpečným operačním systémem, u nové verze věnoval tomuto problému nemalé úsilí. Avšak z velké části záleží na opatrnosti samotných uživatelů, kteří bohužel stahují aplikace z neověřených zdrojů.

Pokračování textu Android 4.1 by měl být bezpečnější

Aplikace X-Ray zkontroluje, jak je váš telefon ohrožen

Téměř každý den je možné slyšet jaká nová hrozba se na uživatele Androida řítí, jaký nový bezpečnostní software je k dispozici, aby vás před toto hrozbou uchránil a co všechno nové nekalé praktiky crackerů umí. Dnes se podíváme na jeden program, který kontroluje zranitelnosti nedoladěné v jednotlivých verzích Androida – takzvané bezpečnostní díry.

Pokračování textu Aplikace X-Ray zkontroluje, jak je váš telefon ohrožen