[Recenze hry] Devil's Attorney – dokonalý Ďáblův Advokát

Hlavní hrdina hry Devil’s Attorney, Max McMann, není jen tak nějaký advokát. Je to pohledný, charismatický, namyšlený, egocentrický, velkohubý, arogantní, cílevědomý, vtipný a suverénní Ďáblův advokát. Pokud vám těch přídavných jmen přijde poněkud hodně, můžu přihodit ještě pár jmen podstatných: peníze, móda, úspěch a sláva. Všechna tato slova jsou více než výstižná a patří k Maxovi jako šlohnuté pero k našemu panu prezidentovi.

Max je advokát, který jde na věci trošku jinak, než je v soudní síni obvyklé. Zastrašování, zdiskreditování, reversní psychologie, vychloubání, hypnóza, naparování či skvělé držení těla, to je zlomek toho co Max používá, aby vyhrál svůj případ, ať už je jeho klient sebevíc vinen.

Devil’s Attorney, což se skutečně nedá přeložit jinak než Ďáblův advokát, je neobvyklá tahová strategie, které k naprosté dokonalosti chybí opravdu jen maličko.

Grafika

Jak je vidět na obrázcích všude kolem, Devil’s Attorney je velmi pěkně malovaná hra, nijak komplikovaná, ale se všemi důležitými detaily. Během své cesty na vrchol poznáte tři různé soudní síně, získáte tři různé byty, které si budete moci dále vylepšovat, pracovat budete ve třech různých advokátních kancelářích, kde budete vybírat, které případy vyřešíte hned a které si necháte na později a poznáte a utkáte se s asi deseti různými prokurátory.

I když se ve hře po celé její působení nedostanete na více jak dvacet statických malovaných obrazovek, bude vám stačit i toto málo. Grafika se prakticky nehýbe, jde jen o nepatrné pohyby, aby scéna nevypadala tak nudně. Z mého pohledu není ani více potřeba. Na ulici před vaším bytem a kanceláří bude jediný pohyb vykonávat páreček holubů a bezdomovec, v soudní síni to bude zase kulení očí a překvapené šokované grimasy prokurátora a jeho svědků či specialistů poté co jej nějak poškodíte.

Smysl hry

Jak jsem již napsal na začátku, jedná se o zvláštní tahovou strategii, která vám bude dopodrobna vysvětlena na začátku během prvního případu. Informační tabulky se vrátí také vždy, když dojde k nějaké změně, například když se setkáte s novým prokurátorem, protože každý má jinou speciální schopnost. Vysvětlení jak se hra hraje je uděláno přímo dokonale a pokud si vždy přečtete co vám nápovědové cedule říkají, nebudete tápat. V tomto je ovšem problém, pokud neumíte anglicky. Nejen, že budete na spoustu věcí muset přijít metodou pokus omyl, takže se může stát, že vás hra přestane bavit dřív než jí plně porozumíte a podlehnete, ale hlavně vám uniknou výborné a vtipné dialogy před každým (ano, každým a pokaždé jsou jiné) případem a také vtipně napsané shrnutí případu, který se chystáte vzít. Tato hra má více než padesát procent celé zábavnosti v příběhu a to může být pro neanglicky mluvící velký problém.

Jakmile se jednou dostanete do soudní síně, máte za úkol jedinou věc – odzbrojit, zničit, zdegradovat či vymazat svého soupeře a to jak prokurátora, tak všechny jeho nohsledy včetně důkazů. Každý případ začínáte s určitým množstvím jakési síly případu a s devíti akčními body, které se obnovují po každém kole. Síla případu je velmi důležitá, protože jakmile se dostanete na nulu, prohráli jste případ a váš klient je vinen. Akční body utrácíte v každém kole a jakmile se dostanete na nulu je na řadě váš soupeř.

Každý soupeř má číslo v červeném čtverečku, které ukazuje jeho důvěryhodnost. Jakmile toto číslo srazíte některým ze svých útoků na nulu (nebo méně), tento je zdiskreditován, zmizí a máte od něj pokoj. Bylo by to ovšem příliš jednoduché, kdyby zde nebyla ještě další čísla. Tato další menší čísla ukazují sílu útoku vašeho soupeře, jsou napsána hned vedle pod nápisem Damage (ano, vím, Damage znamená poškození, ale útok mi přijde trefnější, vaše ctihodnosti) a právě tato vám budou ubírat drahocenné body v síle případu, až bude soupeř na řadě. Toto číslo může být v rozpětí od-do nebo číslo celé. Může za ním být také v závorce číslo zelené, které je přidáváno nějakým expertem, kterého si přivedl prokurátor.

S pomocí akčních bodů můžete na soupeře a konkrétního člověka nebo důkaz použít jeden z mnoha právních kliček a triků. Ty ubírají buď přímo důvěryhodnost toho kterého oponenta nebo můžou zmírnit jeho útok proti vám, abyste ho následně vyřídili v dalším kole. Seznam těchto útoků se s postupem času rozšiřuje, ale o tom až níže. Kromě standardního rozpětí od-do můžete použít také různé vychytávky jako například diskvalifikování jednoho protivníka na jedno kolo, ubrání celých 50% soupeřovy důvěryhodnosti, přidání 4 bodů k následujícímu útoku nebo přidání rovnou 5 bodů k vaší síle případu.

Jelikož je ve hře kolem deseti prokurátorů, a každý má jinou zvláštní schopnost, musíte na každého jít trošku jinak. Zvláštní schopnosti je například schopnost prokurátora přidávat každému svědkovi několik bodů na útoku. Jelikož ale sám žádné body útoku nemá, stačí vyřídit všechny svědky a prokurátor poté sám vypadne, protože už nemá jak vám uškodit. Jinému prokurátorovi se zvyšuje síla útoku s každým kolem. Další má sílu útoku přesně rovnu vaší síle případu. Jiný má zase útok vždy shodný se svou důvěryhodností. A je tam i jedna prokurátorka, která po každém kole doplní důvěryhodnost všech, na které jste zaútočili, ale nepodařilo se vám je vyřadit.

Na vyhrání případu máte neomezené množství kol, ale každý případ má určité mezní kolo, do kterého, pokud stihnete vyhrát, dostanete finanční bonus. Nějaké peníze dostanete vždy když vyhrajete, ale tento bonus je často vyšší než polovina základní částky, a tak se vyplatí se pokusit do tohoto limitu dostat.

Vylepšování

Všechny hry pro jednoho hráče jsou založeny na tom, že se snažíte být lepší a lepší a překonávat stále nové výzvy. Ani tato hra není jiná a tak se vás snaží chytnout tím, že pro vás má nachystány nové útoky, které můžete v soudní síni použít. Tyto se odemykají pomocí naplňování vlastností, které jsou Maxovi vlastní. Jsou to Materialismus, Dekadence a Marnivost. Každý ze tří bytů, které budete vlastnit, si můžete vybavit po svém za utržené peníze z případů. Vždy budete mít v každé skupině (postel, kuchyňská linka, podlaha, tapety, lustr, výzdoba,…) dvě až tři možnosti něčeho k nákupu a u každé této položky bude, kromě ceny, uvedeno, která vlastnost se tímto nákupem o políčko zvýší.

Abyste při nákupu jen tak nestříleli naslepo, máte samozřejmě možnost podívat se po kolika nákupech a u jaké vlastnosti se můžete těšit na novou schopnost do soudních síní. Toho docílíte kliknutím na tlačítko Profile a zde také zjistíte jaké úspěchy jste již za svoji kariéru zaznamenali, i jaké zajímavé doplňky u sebe máte. Za celou hru se vám totiž několikrát stane, že je s vámi klient natolik spokojený, že vám dá na výběr ze tří doplňků, které nějakým způsobem vylepší vaše postavení při vyhrávání případů.

Závěr

Hra Devil’s Attorney, a její hlavní hrdina Max McMann, si mě naprosto získala už během prvního případu. Byl jsem naprosto vtáhnut do děje a pokaždé jsem se těšil na slovní potyčky mezi Maxem a jednotlivými prokurátory. Některé byly lepší, jiné horší, ale bylo tam spoustu naprosto dokonalých slovních přestřelek, které Max vždy s přehledem vyhrál. Pokud bych měl Maxe k někomu přirovnat, jistě by to byl Harvey Specter ze seriálu Suits (česky Kravaťáci), protože ten je stejně tak suverénní, vtipný a arogantní zároveň.

Jediná šmouha na jinak dokonalém zážitku je délka hraní, která byla čistého času maximálně osm hodin. Hrál jsem to jeden večer a dohrál během pár hodin další den ráno. Bavil jsem se ovšem tak, že vložená investice rozhodně stála za to. Navíc mi je jasné, že vytvořit takto poutavý příběh, dialogy, popisy případů a všechno kolem tak, aby to bylo vtipné a zajímavé od začátku do konce (je zde 58 případů), je úkol nelehký. Kolektivu ze Senri AB se to ovšem podařilo na výbornou. V případě, že bych měl hru hodnotit, dostala by ode mě rozhodně 9/10.

Hru jsem sice koupil za dolar, ale pokud bych věděl co mě čeká, klidně bych za to obětoval i ty tři dolary v původní ceně…

Devil’s Attorney
Senri AB

Na závěr docela super intro, které z hry samotné neukazuje ani malíček….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *