Google přestane aplikace obsahující IAP (nákupy v aplikaci) označovat jako „Zdarma“

Evropská komise se snaží prosadit kdejaké omezení a nařízení, argumentujíc tu životním prostředím, tu ochranou dětí, tu ochranou populace obecně. Většina jejích výmyslů, které se propírají veřejně a „hlasitě“ na internetu, jsou blbosti. Zákaz žárovek, zákaz pomazánkových másel, zákaz vysavačů s výkonem nad 1700 W a tak dále. Nyní přibyla další perlička. Hry obsahující IAP by se neměly označovat jako „Zdarma“.

Toto nařízení není ve skutečnosti nařízení, ale pouze jakýsi požadavek. Národní autority a CPC Network se dohodli na společném stanovisku, které bylo přetlumočené firmám Google, Apple a Interactive Software Federation. Výše zmínění žádají toto:

  • hry nabízené jako „zdarma“ by neměly spotřebitele uvést v omyl o skutečných nákladech
  • hry by neměly obsahovat přímé pobízení dětí k nákupu položek ve hře, nebo přesvědčování dospělých, aby je svým dětem koupili
  • zákazník by měl být dostatečně informován o platebních podmínkách pro nákup a neměl by mít možnost cokoliv zaplatit bez přímého souhlasu
  • vývojáři by měli zobrazit e-mailovou adresu pro případné dotazy nebo stížnosti

Google se rozhodl vyjít Evropské komisi vstříc a do konce září chce zavést změny v označování her, které obsahují IAP. Neustále píšu o hrách, protože ve vyjádření Evropské komise se mluví pouze o hrách, nikoliv o aplikacích jako takových. Není jich totiž zrovna málo, které přestaly používat placené klíče pro zpřístupnění dalšího obsahu, ale používají právě platby v aplikacích, které nabízí lepší ochranu proti pirátům.

Změny se dotknou také zadávání hesla při nákupech ve hrách. Nyní by již nemělo být v základu nastaveno, že heslo pro nákup je potřeba zadat pouze jednou za půl hodiny, ale budete heslo muset zadat při každé transakci. Tuto volbu můžete změnit, pak ale nemůžete brečet, že vám potomek vyluxoval konto nákupem několika stovek tisíc diamantů.

Ona otázka ochrany dětí je také dosti zajímavé téma. Pokud totiž má vaše dítě na svém přístroji přístup k účtu, na kterém máte přihlášenou vlastní platební kartu k běžnému účtu vaší domácnosti, pak byste neměli brečet u Evropské komise, že to má Google blbě udělané, ale měli byste se v prvé řadě zamyslet, jestli je něco takového rozumné. Pokud hraje na vašem přístroji, měli byste ho mít dostatečně zabezpečen proti možnému nákupu „omylem“. Přihlásit si do Google peněženky kartu, na níž žádné finance nejsou a kam si před nákupem pošlete pouze potřebný obnos, je rozhodně jedno z nejbezpečnějších řešení.

Pokud se toto opatření bude týkat opravdu pouze her, nikoliv všech aplikací, které možnost platby v aplikacích využívají (například pro dotaci nebo zakoupení plné verze), nepovažuji to zase za tak skandální. Zbytečné, to ano, ale nikoliv skandální. Pokud se totiž zamyslíte nad tím, kolik existuje her, které jsou čistě zdarma, bez jakékoliv IAP, vyjde vám asi dosti nízké číslo. Většinou půjde o demoverze, které mají vlastní plnou verzi nebo odemykací aplikaci. Zadarmo se totiž dobré hry nedělají… proč by to někdo taky dělal?! Tato změna navíc povede k ještě menšímu přemýšlení nad důsledky svých činů (jako je přihlášení platební karty s finančními prostředky domácnosti k potomkově účtu na jeho Android zařízení).

Zdroj: Europa (via Phone Arena)

2 komentáře: „Google přestane aplikace obsahující IAP (nákupy v aplikaci) označovat jako „Zdarma““

  1. Je škoda, že je to pouze u her! Z mého pohledu by bylo v pořádku, kdybych se dozvěděl ještě před instalací appky, že během používání budu vyzván k platbám za určité součásti, služby a podobně. Zhruba polovinu aplikací, které jsem na telefon nainstaloval, jsem z tohoto důvodu přestal používat a hledal jinou.

    1. To se dozvíte přece před instalací, když schvalujete Oprávnění… U aplikací by to bylo trošku nefér, protože většina takhle nabízí pouze plnou verzi. A většina kvalitních aplikací si chce vydělat a možnost tohoto nákupu prostě obsahuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *