[Recenze] Fotbal Portable Soccer DX – taková Fifa 98 na mobilní zařízení

Fotbal, kopaná, soccer. Říkejte tomu jak chcete, ale tento sport je v naší zemi sportem číslo jedna. Nebo možná dvě, záleží jak na tom je momentálně hokej. Banda 11 lidí, kteří pobíhají po palouku a honí kulatej nesmysl, tím se baví masy, a to nejen venku, ale také na displejích všech možných herních zařízení.

Jsem malej, ale šikovnej

Portable Soccer DX je 1.5 MB (slovy jeden a půl mega) velká hra, která by se tím pádem skoro vešla na 3.5″ disketu. Ovšem zábavností do kapsy strčí kdejaký Real Football či Fifu. Že přeháním? Možná, ale v hratelnosti a zábavnosti je tato kostečková sranda hodně vysoko na pomyslném žebříčku nejlepších zabíječek času v čekárnách a hromadných prostředcích.

Jak můžete vidět z obrázků kolem, a jak si potažmo můžete domyslet z velikosti této hry, nenajdete zde revoluční High Tech Super Unreal Brutal Cruel grafiku vyžadující minimálně 6 jader a 3 GB RAM. Old school grafika je nyní v módě a tato hříčka to dokazuje velmi dobře. Co ovšem ztrácí na vzhledu, to nabírá na zábavnosti.

Screenshot 2014-04-13 at 19.57.58Screenshot 2014-04-13 at 19.59.27

Nečekejte žádný velký taktický fotbal, kdy jedna klička bude střídat druhou a nahrávek budete moci udělat šestnáct různých způsobů. Zde budete mít k dispozici střelu/skluz a dvě tlačítka nahrávek. Jedna nahrává přímo na hráče, kdežto druhá posouvá míč kousek před sebe, takže se můžete pokusit nahrát ho kolegovi do cesty, aby musel balón pouze doběhnout a rovnou zaskórovat.

Ovládání je triviální, ale…

Dávání branek, to je oč ve fotbale běží a v Portable Soccer DX budete nějaký čas přicházet na to, jak trefit branku za každé situace. Není to úplně lehké, ale ani nijak obtížné. Musíte jen najít ten správný grif. A jakmile ho najdete, zvládnete nastřílet za zápas klidně i 6 gólů. Záleží ovšem také na tom, proti komu hrajete. Truhlíci ze Severní Koreje se budou cukat mnohem méně než zarputilí Španělé. Každopádně i po zvládnutí grifu zjistíte, že v dalším zápase už to tam zase nějak nepadá a že neustále akorát oboucháváte tyčku. Bude to chtít hodně zápasů, než budete mít jistou nohu, protože ovládání je v tomto velmi citlivé.

Screenshot_2014-04-13-22-19-31Screenshot 2014-04-13 at 19.59.16

Pobíhání po hřišti stojí nějakou energii a, pokud si tuto vlastnost nevypnete, ta energie postupně ubývá. Pokud tedy chcete vyběhnout z půlky, dosólovat si to až k soupeřově brance a dát gól, vyberte si radši někoho, kdo má dostatek sil, tedy dostatečně vybavené políčko STA. Ačkoliv je Portable Soccer DX malá hra a vypadá jednoduše, můžete i trošku taktizovat a hrát si se sestavou. Každý hráč má totiž svou tabulku, která se skládá z rychlosti, síly výstřelu, výdrže, rychlosti při držení balónu, obranných schopností a techniky.

Screenshot 2014-04-13 at 19.58.26Screenshot 2014-04-13 at 19.58.03

Jak postupně ve hře zjistíte, nebo ještě lépe, jak zjistíte z těchto stránek, hra má velké množství nastavení, což je, hlavně vzhledem k velikosti hry, poměrně fascinující. Můžete editovat jakéhokoliv hráče jakéhokoliv týmu, můžete si vytvořit vlastní balón, kterých je už v základu na výběr hned několik s rozličnými vlastnostmi, můžete hýbat sestavou i nastavovat formace.

Šampiónem za pár minut

Kromě rychlého zápasu, kdy si vyberete tým pro sebe, tým pro počítač a hrajete, se můžete pustit také do šampionátu nebo do penaltových kopů. Ty jsou, na rozdíl od již zmiňované Fify, mnohem náročnější na vyhrání, protože dát gól je těžší než v reálu. Brankář se i v zápase, i v penaltách pohybuje bez vašeho přičinění, takže to výsledku taky hodně pomáhá. Šampionát se zde skládá ze základní části a poté z Playoff a celé to jde velmi rychle. Celý ho tedy můžete vyhrát za jednu návštěvu lékaře během epidemie chřipky. Pokud byste si chtěli střihnout šampionát za naši krásnou malovanou zemičku, máte smůlu. Ale pokud si vystačíte s našimi nedávnými bratry, tak za ně to můžete klidně celé vyhrát…nebo prohrát na celé čáře, záleží jaký máte ke Slovákům vztah.

Screenshot_2014-04-12-17-24-41Screenshot_2014-04-12-17-24-48

Fyzika hry je podobná jako grafika. Je jednoduchá, ale v tomto případě to funguje na jedničku. Od tohoto fotbalu neočekáváte žádné velké herní orgie, jednoduchá fyzika tak dopomáhá celkové arkádovosti titulu.

Pokud si vystačíte se základní hrou bez editorů a podobných serepetiček, nezaplatíte za Portable Soccer DX ani korunu. Pokud budete chtít nějakou drobnost navíc, nebo budete chtít podpořit vývojáře, cena 23 korun je za tuto hromadu zábavy více než směšná.

[appbox googleplay  net.chobin.android.psdxlite]

[appbox googleplay net.chobin.android.psdx]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *