Nexus 10 naživo! Vše co jste o tomto tabletu chtěli vědět.

O tom, že hurikán Sandy nás ochudil o Google Event, kde se měl, kromě jiného, objevit také nejnovější počin spolupráce Googlu a Samsungu, tedy tablet Nexus 10, jsme vás informovali již včera. Ještě ten den večer vydal server Engadget článek, ve kterém dává čtenářům vědět, že má k dispozici Nexus 10. My bohužel nemáme to štěstí, že bychom si mohli na toto nejnovější dítko sáhnout dřív než za několik týdnů, takže budeme vycházet z toho, co o něm řekli redaktoři portálu Engadget.

Začneme nejprve s hardwarem, který zaznamenal některé změny oproti původnímu očekávání. Celý tablet Nexus 10 bude pohánět ‚pouze‘ dvoujádrový procesor, a sice 1.7GHz dual-core Exynos 5250, který je založený na architektuře ARM Cortex-A15. Kdyby vás to zajímalo, tak přesně tento procesor pohání i nejnovější Chromebook od Google. Grafické orgie budete moci zažívat díky GPU Mali T604, který, pokud by vás to zajímalo, je také obsažen v nejnovějším Chromebooku. Paměť RAM zůstává dle očekávání 2GB. Procesor, který je v Nexus 10 použit je údajně rychlejší než kterékoliv mobilní čtyřjádro, které je nyní na trhu. To také potvrzují redaktoři z Engadget, kteří prohlašují, že je to jedna z nejdetajlnějších a nejsvižnějších grafik, jakou kdy viděli.

Rozlišení displeje je také stejné jako se předvídalo a sice 2.560×1.600 px, což vychází na něco málo přes 300ppi. Jelikož Nexus 10 bude jistě chtít být zdárným konkurentem Apple iPadu, musím uvést, že jeho Retina má ‚pouze‘ 264ppi. Každopádně, když odhlédneme od rozlišení a jemnosti, displej označený jako ‚True RGB Real Stripe PLS‘ je také jeden z nejlepších co u Engadget viděli. Jednotlivé pixely od sebe prakticky nerozeznáte, pozorovací úhly jsou úžasné a barvy jsou fantasticky živé. Tento dokonalý displej u Nexus 10 je chráněn tvrzeným sklem Gorilla Glass 2.

Přesuneme se k dalším, ne tolik významným, hardwarovým prvkům Nexus 10. Jsou zde dva stereo reproduktory, oba na přední straně, dvojí NFC, 5MP fotoaparát na zadní straně s možností nahrávání videa až 1080p a 1.9MP fotoaparát na přední straně s možností nahrávání videa o rozlišení 720p, Bluetooth 4.0, duální Wi-FI b/g/n (MIMO+HT40) a to vše pohání lithium-polymerová baterie o kapacitě 9.000mAh, která by, dle Googlu, měla vydržet až 9 hodin přehrávání videa a 500 hodin v pohotovosti. Tablet Nexus 10 je lehčí a tenčí než iPad, konkrétně má 8.9mm a váhu 603g, působí kvalitním dojmem i přes svou tenkost a lehkost, ovšem zadní strana je jako magnet na otisky prstů.

Jak se dalo očekávat, softwarová výbava tabletu Nexus 10 je Android ve verzi 4.2, nazvaná Jelly Bean (stále). Tato verze přináší spoustu novinek, jako je panel rychlého spuštění, více Google Now možností, Photo Sphere, widgety na zámku obrazovky (konečně), pro vývojáře je tu možnost přidávat mapy do aplikací optimalizovaných pro tablety, prohlížeč obrázků ve stylu spořiče obrazovky nazvaný Daydream a prohlížeč hudby, který vám rychle najde podobnou hudbu jako právě posloucháte. Vestavěná klávesnice nyní podporuje ježdění po klávesnici ve stylu Swype a oproti Swype má jednu vychytávku navíc a tou je postupné ukazování nabízených slov během toho jak píšete.

Novinkou ve verzi Android 4.2 jsou také uživatelské profily, kdy si můžete pro jedno zařízení nastavit přístup více lidí. Toto se týká pouze tabletů, protože u těch se předpokládá, že jej bude, na rozdíl od telefonů, používat více uživatelů domácnosti. Přepínání je velmi jednoduché, stačí v zámku obrazovky ťuknout na fotku druhého uživatele a okamžitě je načten druhý profil. Toto se bude týkat také aplikací, kdy může mít každý nainstalovány své vlastní a pokud budou mít oba (všichni) uživatelé nainstalovánu například jednu hru, každý bude mít odemčený jiný počet levelů.

Jsme na konci a je tedy potřeba zmínit poslední věc. Cenu. Cena je velmi rozumná, jak to tak již u Google bývá. Nexus 10 bude dostupný ve státech od 13.listopadu a na prodej budou dvě verze – 16GB model a 32 GB model. 16GB verze bude stát $399, zatímco 32GB o stovku víc, tedy $499. U nás se dá očekávat navýšení, tedy nižší verzi bych viděl za takových 11 tisíc a vyšší na cca 14 tisíc.

To je vše, pokud se chcete podívat na krátké videopředstavení v angličtině, můžete zde.

Zdroj: Engadget

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *