Telefonujete při jízdě? Nový software vám to znepříjemní

Ruku na srdce a řekněte, že jste si za volantem nikdy nepřiložili telefon k uchu. Ať už šlo o kratičký hovor nebo o delší konverzaci, bude tomu konec. Nejen, že jde o protizákonné jednání řidiče, ale především o velmi nebezpečné a neohleduplné chování vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Pokud se domníváte, že není nikdo schopen váš přestupek odhalit, tak jste na velkém omylu.

Díky novému softwaru, který vynalezli studenti v brazilské škole Santa Catarina State University, si za volantem už tak jednoduše nezavoláte. Software naprosto přesně rozezná, jestli telefon pouze používáte, nebo z něho voláte. I přes to, že je celý systém prozatím v počítačové fázi, tak má velké naděje na brzké spuštění v ostrém provozu.

Snímka-obrazovky-2014-08-16-o-10.45.39

Abychom vše uvedli na pravou míru, pokud bude chtít řidič telefonovat, nikdo mu v tom nezabrání. Nový software bude fungovat na principu upozornění stejně, jako když si zapomenete zapnout pásy. O software mají zájem automobilky, které by toto upozornění chtěly zařadit do základní výbavy vozu. Upozornění může být buď decentní, nebo rušivé tak, aby volající řidič v telefonu nikomu nerozuměl. V tomto kroku si automobilky ještě nejsou jisté.

Jen pro zajímavost, průměrné vytočení telefonního čísla trvá pět vteřin, což při rychlosti 90 km/h vystačí na ujetí 125 metrů. Telefonování za volant nepatří, proto jsme rádi za každý obdobný software.

Zdroj: Engadget

1 komentář: „Telefonujete při jízdě? Nový software vám to znepříjemní“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *