Vector – parkourová 2D hra, s antiutopickým nádechem

Procházíte halou oblečeni do předepsaného černobílého obleku. Kolem vás postávají i pochodují stovky stejně oděných lidí. Na hlavě každého jednoho z nich svítí žlutou barvou jakýsi koordinátor toku mozkových myšlenek. Vcházíte do klece tvořené červenými vodorovnými paprsky a ona věcička na vaší hlavě zabliká a zezelená. Můžete jít.

Pokračujete ke svému pracovišti. Je to malá kukaň s počítačem a vypadá stejně jako ty tisícovky ostatních široko daleko. Z dáli se ozývá monotónní hlas ubezpečující vás, že nemusíte spěchat, že jste již tam, kde máte být. Nemusíte ani myslet, pokračuje ten hlas, všechen tlak je pryč, všechna rozhodnutí již padla. Začínáte cítit, že není něco v pořádku. Tlak ve vaší hlavě, i přes ujišťování monotónního hlasu z obrazovky, stále sílí. Musíte pryč. Nevydržíte zde již ani vteřinu. Strhnete podivná, zeleně svítící sluchátka, která nezakrývají uši, ale spánky, a dáte se na útěk.

Právě jste si podepsali svůj ortel. Sluchátka po dopadu na zem zčervenají a je vyhlášen poplach. Musíte utíkat, protože v zádech již máte trojici strážců. Běžíte chodbou, prorážíte sklo vlastním tělem, letíte vzduchem a pak…

Takto začíná ‚Nineteen Eighty-Four-like‘ intro (vizte konec článku) k velmi originální hře, od vývojářského studia Nekki. Hra samotná je velmi jednoduchá na pochopení. Máte chlapíka, který stále běží a honí ho strážný s paralizérem. Dokud běžíte plynule, strážný vás nedohoní. Jakmile se někde seknete či zdržíte, máte po ptákách. Jak se hra ovládá, vám bude ukázáno vždy v prvním levelu nové lokace. Skáčete tahem prstu kdekoliv po displeji směrem nahoru, sklouzáváte tažením prstu po displeji směrem dolů, zrychlujete na určitých místech tažením prstu směrem vpřed a to je pro první lokaci vše. V dalších lokacích získáte další schopnosti, jako je odrážení se od stěn, tedy možné šplhání komínem směrem vzhůru, či třeba brzdění, abyste to v plné rychlosti nenapálili přímo do zdi a nezajistili si tak restart levelu.

Pro zvládnutí levelu nemusíte kupovat žádné bonusové skoky, i když se vás Vector snaží přesvědčit o opaku. Nicméně nikdy nebudete odměněni maximálním počtem hvězd. Stačí když doběhnete až na konec, který je s přibývajícím číslem stále hůře dosažitelný – už v nějakém desátém se pěkně zapotíte, abyste skončili alespoň s jednou hvězdou. Kromě speciálních kousků, které musíte udělat vždy na přesném místě (hra vám ukáže kde), budete sbírat také mince a jakési kostky. Kostek je v každém levelu rozdílné množství a už vynechání jedné jediné vás bude stát minimálně jednu hvězdu. Tři hvězdy jsou zde opravdu jen za ‚Perfect‘ a nic méně než to. Uděláte jedinou chybičku a získáte maximálně dvě hvězdy.

Parkourový simulátor Vector je v základu zdarma a je ho možné dále dotovat mikrotransakcemi, či nákupem plné verze. Ač jsem velký odpůrce tohoto placení jakýchkoliv her, zde vývojáři zvolili velmi šetrný způsob, jak vám, hráčům, nabídnout bonusové předměty k zakoupení. Navíc i cena je velmi rozumná. Za plnou verzi, která vás zbaví občas se zobrazující reklamy, zaplatíte příjemných 19.50,- Kč. Ve hře máte také lokální peníze, za které budete nakupovat právě ony speciální kousky, které budete pro perfektní zvládnutí levelu potřebovat. Tyto kousky jsou (většinou) v ceně mezi 300 a 1000 místního platidla. Pro začátek žádné peníze nedostanete, pouze budete umět jeden speciální kousek. Peníze budete získávat za úspěšné splnění mise a čím víc hvězd, tím více peněz. Za 19.50,- Kč si můžete koupit dalších 5000 mincí, což vám nějaký ten čas vydrží.

Pro postup do další lokace budete potřebovat buď dostatečné množství hvězd nebo si můžete postup koupit. Stojí celkem rozumných 6000 peněz, ale rozhodně budete mít lepší pocit, když tento ‚cheat‘ nepoužijete a budete se snažit úvodních 11 levelů překonat co nejlépe.

Vector mi připomíná 2D verzi parkourové akční střílečky Mirror’s Edge. U té jsem se taky hodně zapotil a byla dotažena prakticky k dokonalosti v ovládání parkourových skoků. Jelikož je cena této hry nulová, rozhodně ji doporučuji zkusit, protože já jsem se na ní stal mírně závislý.

A ještě jedna šťouravá a naprosto zbytečná výtka na konec. Při opouštění hry na vás vyskočí taková ta otřesně ošklivá tabulka ze starých Androidů, která už dávno mohla být nahrazena moderním 4.0+ designem. Ale to je jen nepatrná vada na kráse, která s hrou jako takovou nemá naprosto nic společného…
[appbox googleplay com.nekki.vector]
[iframe width=“614″ height=“345″ src=“http://www.youtube.com/embed/miaXspXPTW4″ frameborder=“0″ allowfullscreen]
[iframe width=“614″ height=“345″ src=“http://www.youtube.com/embed/vAbN2dIdOvE“ frameborder=“0″ allowfullscreen style=“margin-top: 6px;“]

1 komentář: „Vector – parkourová 2D hra, s antiutopickým nádechem“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *